Strona główna 

Witamy na stronie

Zespołu Szkół Ogólnokształcących

i Zawodowych w Mońkach

Wyjątkowy projekt- uczniowie z LO tworzą wystawę w niemieckim muzeum

W projekcie historycznym dotyczącym I wojny światowej biorą udział tylko dwie szkoły z Polski, jedną z nich jest nasze liceum.

W  dniach 26-29 marca 2018 r. uczniowie – Julia Bajkowska z Ib, Viktoria Grochowska z Ib oraz Jakub Olechno z IIIa, opiekun projektu – Anna Bielińska oraz Krzysztof Falkowski – dyrektor ZSOiZ w Mońkach pojechali do Niemiec do miejscowości Trebnitz. Celem wyjazdu było spotkanie się na warsztatach przedstawicieli czterech szkół i zaplanowanie dramaturgii historycznej wystawy (fotograficznej) z okazji 100 rocznicy zakończenia I wojny światowej. Pomysłodawcą i organizatorem był dr Stephan Theiling – dyrektor Brandenburg-Preußen Museum w Wustrau.

 

W ramach projektu cztery grupy uczniowskie składające się z dwóch do trzech uczniów/uczennic z Niemiec (Minden, Neuruppin) i Polski (Mońki, Warszawa) zajmowały się przebiegiem końca wojny 1918 w swoim regionie. Ich zadaniem było wyszukanie fotografii, artykułów prasowych i wspomnień osób prywatnych, a także podzielenie się zdobytymi informacjami z innymi drużynami. Perspektywę mieli obrać sami uczniowie – mógł to być pejzaż, ludzie, jak również polityka czy historia w ogólnym znaczeniu. Wyniki tej pracy zostaną zebrane w formie wystawy w muzeum w Wustrau, której otwarcie nastąpi pod koniec września 2018 r.

 

Podczas warsztatów młodzież prezentowała zebrany materiał, a następnie planowała w jaki sposób wykorzystać go w konkretnej przestrzeni i ciekawej formie. Istotne było poznanie punktu widzenia młodzieży na koniec wojny, inny ze strony Polaków i Niemców oraz wypracowanie wspólnej koncepcji, która powinna bardziej łączyć niż dzielić. Młodzież starała się wykorzystać różne pomysły, zaangażować w odbiór wystawy nie tylko zmysł wzroku, ale także słuchu czy węchu. Szczególnie ciekawe materiały zebrała młodzież z zachodniej części Niemiec, gdyż były to oryginalne zdjęcia, np. Grajewa, mapa z 1918 czy np. dziennik żołnierza z czasów I wojny światowej. Drugiego dnia niemiecka telewizja nakręciła reportaż o planowanej wystawie i pracy młodzieży w czasie warsztatów. Zintegrowaliśmy się przy wspólnych posiłkach czy też oglądając jednocześnie dwa mecze towarzyskie: Polska – Korea i Niemcy-Brazylia.

 

Do czerwca nadal będziemy poszukiwać materiałów i pracować nad koncepcją wystawy. Kolejny raz spotkamy się w Niemczech w czerwcu a później  na uroczystym otwarciu wystawy we wrześniu, prawdopodobnie z udziałem prezydenta Niemiec.

 

Przy okazji spotkania w Trebnitz została wstępnie zaplanowana współpraca  szkół z Moniek i Neuruppin.

 

Anna Bielińska

 

04 kwietnia 2018

Aktualności 

Przejdź do galerii wydarzenia

Copyright ZSOiZ w Mońkach

Kontakt:

ZSOiZ w Mońkach

ul. Tysiąclecia 15

19-100 Mońki

tel. 85 716-27-38 - Liceum

tel. 85 716-27-05 - Technikum