Strona główna 

Witamy na stronie

Zespołu Szkół Ogólnokształcących

i Zawodowych w Mońkach

Warsztaty w Suwalskim Parku Krajobrazowym

 

Na początek było trochę teorii oraz praca z mapami poziomicowymi, profilami, zgłębianie metody interpolacji, gra geograficzna "Gdzie jesteś?".

Następnie młodzież wzięła udział w warsztatach w terenie. Efektem ich pracy były obrazki, które powstały podczas spacerów po okolicy za pomocą śladu GPS w aplikacjach CYMAX SPORT lub ENDOMONDO. 

Następnie uczniowie zmierzyli się z zadaniem polegającym na stworzeniu planu terenu ośrodka, w którym mieszkaliśmy, wykorzystując do tego aplikację ArcGIS Collector.

Kolejne wyzwanie, było to szkolenie z obsługi niwelatorów optycznych oraz pomiary odległości i wysokości w terenie. Na koniec tego wyczerpującego dnia drużyny zmierzyły się w kolejnej grywalizacji dotyczącej tym razem zagadnień kartograficznych.

W piątek po śniadaniu wyruszyliśmy na ścieżkę Suwalskiego Parku Krajobrazowego - “Doliną Czarnej Hańczy, startując w jego siedzibie - Turtulu. Ta wycieczka to było kolejne wyzwanie, gdyż drużyny startowały w odstępach 10-minutowych i miały do wykonania 4 zadania w grze terenowej. W poszczególnych punktach znajdowały się kody QR które przenosiły uczniów do zadań do wykonania w aplikacji ArcGIS Survey123. Zadania wymagały spostrzegawczości, obserwacji oraz wiedzy o zwiedzanym terenie i formach geomorfologicznych mijanych na ścieżce.

 

Dariusz Hryń i Agnieszka Jakowuk

29 września 2020

aktualności

Copyright ZSOiZ w Mońkach

Kontakt:

ZSOiZ w Mońkach

ul. Tysiąclecia 15

19-100 Mońki

tel. 85 716-27-38 - Liceum

tel. 85 716-27-05 - Technikum