Strona główna 

Witamy na stronie

Zespołu Szkół Ogólnokształcących

i Zawodowych w Mońkach

Projekt edukacyjny – ,,Niepodległa literacka
 – śladami E. Orzeszkowej’’

W dniach 12-16 kwietnia 2019 r. młodzież z klas humanistycznych liceum (IB, IIB, IIIB)-  pod opieką p. Marii Szorc i p. W. Magnuszewskiej – realizowała trzecią część projektu edukacyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie ,,Wspólnota Polska” i finansowanego przez MEN.

,,Niepodległa literacka – śladami Elizy Orzeszkowej” –taki cel przyświecał wyjazdowi uczniów na Białoruś i Litwę. Razem z młodymi Polakami z Polskiej Szkoły Społecznej działającej przy ZPB w Brześciu na Białorusi –monieccy licealiści odwiedzili niezapomniane miejsca związane z historią Polski oraz wybitnymi twórcami literatury.

Główne punkty projektu: Białoruś – zwiedzanie pałacu Niemcewiczów w Skokach; zapalenie zniczy na polskim cmentarzu Garnizonu Brzeskiego z lat 1921-1939 i obrońców Twierdzy Brzeskiej oraz gra miejska w jej obrębie; spacer ulicami Brześcia; zwiedzanie pałacu Radziwiłłów w Nieświeżu; zapalenie zniczy  na grobie Elizy Orzeszkowej w Grodnie oraz wizyta w muzeum pisarki; odwiedzenie grobu Jana i Cecylii oraz mogiły czterdziestu powstańców styczniowych. Litwa-odwiedzenie Ostrej Bramy, zwiedzanie Wilna i średniowiecznego zamku w Trokach.

Uczestnictwo w projekcie dostarczyło niesamowitych wrażeń. Młodzież poznała nie tylko piękne miejsca, ale nawiązała też trwałe przyjaźnie.

24 kwietnia 2019

Aktualności 

Przejdź do galerii wydarzenia

Copyright ZSOiZ w Mońkach

Kontakt:

ZSOiZ w Mońkach

ul. Tysiąclecia 15

19-100 Mońki

tel. 85 716-27-38 - Liceum

tel. 85 716-27-05 - Technikum