Strona główna 

Witamy na stronie

Zespołu Szkół Ogólnokształcących

i Zawodowych w Mońkach

Młodzież maile pisze...

Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w Holandii? Chętni uczniowie z liceum mają szansę dowiedzieć się tego wszystkiego, dzięki wymianie korespondencji z uczniami z holenderskiej szkoły, z którą współpracujemy od lat w ramach projektów międzynarodowych. Zadaniem naszej młodzieży jest opisanie tradycji okresu świątecznego w Polsce. Przy okazji doskonalą swoją umiejętność porozumiewania się w języku angielskim, nawiązują nowe przyjaźnie i dowiadują się wielu fascynujących rzeczy, bo okres świąteczny w Holandii jest bardzo ciekawy...

Czy wiedzieliście, że…?

Charakterystycznym elementem jest postać Świętego Mikołaja (Sinterklaas) i jego pomocnika, Czarnego Piotrusia (Zwarte Piet), który jest ubrany w kostium pazia z przełomu XVI i XVII wieku, podobny do odzienia noszonego przez dworzan na dworach królewskich. Przygotowania do Bożego Narodzenia zaczynają się od połowy listopada. Według legendy, Święty Mikołaj przypływa statkiem parowym z Hiszpanii (co roku do innej miejscowości) i każdego dnia, aż do piątego grudnia, wkłada dzieciom do butów słodycze.

Ważne jest również pozostawienie małego poczęstunku dla Mikołaja i renifera – jest to zazwyczaj szklanka mleka i marchewka. Niegrzeczne dzieci mogą spodziewać się rózgi i porwania przez Świętego Mikołaja i Czarnego Piotrusia w drodze powrotnej do Hiszpanii.

W Holandii nie ma tradycyjnych potraw bożonarodzeniowych, zazwyczaj Holendrzy kierują się zasadą, aby jedzenie było szybkie i smaczne. Dla największych leniuchów, którzy uciekają od gotowania, będzie czekać w sklepach gemarineerde lamsrack, czyli kawałek owcy w marynacie z warzywami.Ze słodyczy najbardziej popularne są kerstkransjes, okrągłe ciasteczka z dziurką do zawieszenia na choinkę.

 W prezencie od Mikołaja zwykle się dostaje chocoladeletter, czekoladę w kształcie liter alfabetu, która jest dopasowana do imienia obdarowanego dziecka. Świątecznymi ciasteczkami są też peppernoten, czyli twarde małe kulki z dodatkiem anyżu i białego pieprzu, rozdawane przez Czarnych Piotrusiów pierwszego dnia przybycia Świętego Mikołaja na lokalnych festiwalach.

https://www.mojaniderlandia.pl/

Świąteczne drzewko ozdabia wnętrze holenderskiego domu tylko w grudniu, ze względu na noworoczną tradycję palenia choinek, która wedle zwyczaju, ma ogłosić początek roku i nadejście wydłużających się dni.

Holendrzy są też mistrzami w wysyłaniu kartek z życzeniami. Statystyczna rodzina wysyła ok 30-40 kartek rocznie! Następnie, po otrzymaniu kartek przywiesza je do okien oraz wystawia w widocznym miejscu np. na komodzie.

 

Nauczyciele języka angielskiego

 

17 grudnia 2020

aktualności

Copyright ZSOiZ w Mońkach

Kontakt:

ZSOiZ w Mońkach

ul. Tysiąclecia 15

19-100 Mońki

tel. 85 716-27-38 - Liceum

tel. 85 716-27-05 - Technikum