Strona główna 

Witamy na stronie

Zespołu Szkół Ogólnokształcących

i Zawodowych w Mońkach

Konferencja FARMER

26 lutego 2019 r. uczniowie klas lI technik rolnik i III rolnik mieli możliwość wzięcia udziału w V edycji Konferencji „Farmera” obejmującej tematykę produkcji mleka.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji gospodarstwa zajmującego się produkcją mleka w woj. podlaskim. Prowadzący Paweł Ksionek młody, przedsiębiorczy producent mleka pokazał jak można rozwijać gospodarstwo i efektywnie produkować mleko bez milionowych inwestycji w infrastrukturę.

 

W kolejnym wystąpieniu, dr hab. Marcin Gołębiewski z Wydziału Nauk o Zwierzętach w SGGW w Warszawie podpowiedział, jak w maksymalny sposób wykorzystać potencjał pasz objętościowych i wygenerować większe zyski z produkcji.

 

Podczas konferencji poruszony został również ważny problem obecny w każdym stadzie krów mlecznych, jakim jest mastitis. Schorzenie to ma różne oblicza, a dr n. wet. Sebastian Smulski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w bardzo ciekawy sposób pokazał, jak sobie z nimi radzić i czy zawsze jedynym rozwiązaniem jest terapia antybiotykowa.

Uczniowie jako potencjalni przyszli producenci otrzymali ogrom wiedzy, który będą mogli wykorzystać prowadząc samodzielnie własne gospodarstwa.

 

organizator – Dorota Andraka

 

 

27 lutego 2019

aktualności

Copyright ZSOiZ w Mońkach

Kontakt:

ZSOiZ w Mońkach

ul. Tysiąclecia 15

19-100 Mońki

tel. 85 716-27-38 - Liceum

tel. 85 716-27-05 - Technikum