Strona główna 

Witamy na stronie

Zespołu Szkół Ogólnokształcących

i Zawodowych w Mońkach

Impresjonistyczne obrazy w wykonaniu uczniów klasy IIb

Język polski jest przedmiotem , który związany z historią, religią, filozofią i sztuką, daje uczniom możliwość kreatywnych rozwiązań wielu tematów.

Na lekcjach omawiających kulturę Młodej Polski, uczniowie poznali główne kierunki artystyczne tego okresu. Jednym z nich, oprócz symbolizmu, ekspresjonizmu, naturalizmu i dekadentyzmu, jest impresjonizm. Kierunek ten, poza prozą i poezją, w wyjątkowy sposób zaznaczył się w malarstwie.

Zainspirowani pomysłowością impresjonistów, uczniowie klasy IIB LO podjęli wyzwanie. Polegało ono na próbie namalowania obrazu o dowolnej tematyce, ściśle z regułami techniki malarstwa impresjonistycznego.W malarstwie stosowano techniki oddające wrażenia świetlne, zaznaczające grę światłocieni, rozmyte kontury; używano jedynie czystych kolorów. Impresjoniści chcieli przedstawiać świat nie taki, jaki jest, ale taki, jakim go widzi artysta. Usunęli z palety barw czernie i szarości, czyste biele, brązy i „ziemie”. Używali tylko barw zbliżonych do kolorów widma słonecznego, czyli błękitów, zieleni, żółci, oranży, czerwieni, fioletów. Malowali to, co odbierali, a nie to, co wiedzieli. Na przykład: ziemia mogła mieć u nich kolor fioletowy, fiołkowo – różowy, niebieski czy oranżowy.

Proszę obejrzyjcie efekty naszej pracy.Wystawę prac uczniów można obejrzeć w Liceum Ogólnokształcącym (korytarz górny).

 

Marta Wiercioch

 

30 kwietnia 2020

aktualności

Copyright ZSOiZ w Mońkach

Kontakt:

ZSOiZ w Mońkach

ul. Tysiąclecia 15

19-100 Mońki

tel. 85 716-27-38 - Liceum

tel. 85 716-27-05 - Technikum