Strona główna 

Witamy na stronie

Zespołu Szkół Ogólnokształcących

i Zawodowych w Mońkach

Historyczna wystawa i zakończenie projektu „Kriegsende – 1918 – koniec wojny”.

W dniach 26-29 września 2018r zakończyliśmy projekt polsko-niemiecki „Kriegsende – 1918 – koniec wojny”. Polegał on na współpracy 4 szkół: naszego liceum, VI LO z Warszawy oraz niemieckich szkół z Minden i Neuruppin oraz Muzeum Brandenburgii i Prus w Wustrau. Efektem tej współpracy była wystawa w 100-lecie zakończenia I wojny światowej.

 

Pierwsze ze spotkań było w marcu na zamku w Trebnitz, gdzie się poznawaliśmy oraz prezentowaliśmy zgromadzone materiały, drugie spotkanie  w czerwcu w Wustrau miało charakter roboczy i chodziło o dopracowanie scenariusza wystawy, zaś trzecie – najbardziej uroczyste, polegało na otwarciu wystawy. Pojechaliśmy na nie w rozszerzonym składzie. Wśród uczniów były to dziewczyny z klasy IIb – Julia Bajkowska i Viktoria Grochowska oraz z IIc - Weronika Bogdańska i Dominika Sadowska. Jako opiekunowie pojechali: Anna Bielińska i Elżbieta Nowicka oraz dyrektorzy Krzysztof Falkowski i Dariusz Hryń.

 

Pierwszego dnia pobytu w Niemczech zwiedzaliśmy Berlin, a zwłaszcza cennym punktem programu była wizyta w słynnym Muzeum Pergamońskim. Drugiego dnia pomagaliśmy w ostatnich przygotowaniach do uroczystości, o godzinie 15 w miejscowym kościele nastąpiło otwarcie wystawy. Były przemówienia, w tym Anny Bielińskiej i Krzysztofa Falkowskiego, w czasie których podkreślano znaczenie współpracy polsko-niemieckiej i poznawania wspólnej przeszłości, także tej trudnej. Potem oglądaliśmy samą wystawę, rozmawialiśmy z organizatorami i zaproszonymi gośćmi, zaś  podsumowaniem dnia była uroczysta kolacja. Następnego dnia wróciliśmy do Moniek.

 

Współpraca oficjalnie zakończyła się, ale nawiązane kontakty i przyjaźnie na pewno będą kontynuowane, zwłaszcza z pomysłodawcą i opiekunem projektu Stephanem Theiligiem – dyrektorem Muzeum oraz Anną Ogdowski, która włożyła dużo wysiłku, zwłaszcza w końcowej fazie pracy nad wystawą.

Anna Bielińska

30 września 2018

Aktualności 

Przejdź do galerii wydarzenia

Copyright ZSOiZ w Mońkach

Kontakt:

ZSOiZ w Mońkach

ul. Tysiąclecia 15

19-100 Mońki

tel. 85 716-27-38 - Liceum

tel. 85 716-27-05 - Technikum