Strona główna 

Witamy na stronie

Zespołu Szkół Ogólnokształcących

i Zawodowych w Mońkach

Finał Mistrzostw Polski w Budowie Turbin Wiatrowych
09.12.2017r. odbył się Finał Mistrzostw Polski w budowaniu turbin wiatrowych. Naszą szkołę, a także nasze województwo reprezentowały w finale krajowym dwie drużyny: ATMOS - 03 w składzie Adam Wiśniewski kl. III MOP Krzysztof Jabłonowski kl. III MOP i Artur Waśniewski kl.III MOP oraz MECHANIZATOR w składzie Mateusz Bielawiec kl. II MOP i Marcin Mroczko kl. IV TR.  Miło jest poinformować, że drużyna MECHANIZATOR zajęła IV miejsce w Polsce pokonując 200 innych zespołów m.in zespoły ze Śląskich Zakładów Naukowo -  Technicznych czy Szkołę Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie - Koźle.  Świetny wynik osiągnęła również drużyna ATMOS - 03, która niestety w wyniku awarii maszyny w trakcie pomiaru na stanowisku doświadczalnym zajęła ostatecznie 14 miejsce w kraju. Warto nadmienić ze drużyna ATMOS - 03 zastosowała nowe i niespotykane dotąd rozwiązania techniczne w budowie turbin. Skomplikowany mechanizm tzw. zmiennej geometrii składający się z  prawie 70 zaprojektowanych przez uczniów i ręcznie wykonanych części dawał duże nadzieje na wygranie mistrzostw. Niestety awaria pokrzyżowała te plany.
Dodatkowym powodem do dumy jest fakt, że obie nasze turbiny jak i drużyny zostały docenione i znajdą się w miesięczniku naukowo-technicznym „Modelarz”. 
Cieszymy się, że w Turnieju wzięła również udział drużyna z turbiną AIR - JET, którą wykonali uczniowie klasy I MOP w składzie: Krystian Dzięgielewski, Kamil Bratkowski, Radosław Kostro. Drużyna ta zajęła pozycję w górnej połowie tabeli podczas eliminacji, lecz osiągi turbiny nie pozwoliły awansować do finału. Zebrane doświadczenie jest bardzo cenne i  zaowocuje z pewnością za rok. 
Praca nad projektem wymagała dużej wiedzy z zakresu projektowania, którą to wiedzę uczniowie poszerzali korzystając ze specjalistycznego oprogramowania SOLIDWORKS, w które wyposażona jest nasza szkoła. Atutem była również znajomość nowoczesnych materiałów inżynierskich. Budowa turbin na tak wysokim poziomie wymagała również poświęcenia, gdyż uczniowie mimo swoich obowiązków często zostawali w szkole do późnych godzin nocnych wraz ze swoimi opiekunami. Zaowocowało to dzisiejszą dobrą wiadomością. Duży wkład w osiągnięte sukcesy ma również Fundacja Odkrywcy Diamentów, która wsparła projekt rozbudowy turbin wiatrowych kwotą 6000 zł, za którą została zakupiona drukarka 3D, na której uczniowie wykonywali prototypy swoich maszyn.
Opiekunami drużyn są
mgr inż. Adam Baworski oraz mgr inż. Piotr Cybulko.

 

11 grudnia 2017

Aktualności 

Przejdź do galerii wydarzenia

Copyright ZSOiZ w Mońkach

Kontakt:

ZSOiZ w Mońkach

ul. Tysiąclecia 15

19-100 Mońki

tel. 85 716-27-38 - Liceum

tel. 85 716-27-05 - Technikum