Strona główna 

Witamy na stronie

Zespołu Szkół Ogólnokształcących

i Zawodowych w Mońkach

Erasmus+  "Our school is getting international"

W marcu 2017r.  uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach kształcący się w zawodach: technik rolnik i technik handlowiec realizowali 3-tygodniowe staże zawodowe w różnych przedsiębiorstwach w Wilnie w ramach unijnego projektu Erasmus+ "Our school is getting international!"
W stażu wzięło udział 20 uczniów, opiekę nad nimi sprawowało 2 nauczycieli: p. Jolanta Randzio i  p. Paweł Mońko.

Litewskim partnerem był UAB Global Ideas reprezentowany przez dyrektora Panią Lorete Golubevaite, która sprawowała opiekę nad stażystami. Uczniowie mieli zapewnione zakwaterowanie i pełne wyżywienie w hotelu Ecotel w centrum Wilna. Staże zawodowe były zorganizowane w różnych firmach w Wilnie oraz okolicach Wilna, w zależności od potrzeb zawodowych uczestników min.:

  • Contact lenses – sprzedaż internetowa akcesoriów optycznych,
  • Mylida – sklep artykułów papierniczych,
  • Anatolija bistro,
  • Gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka i serów,
  • Greenhause – szklarnia,
  • Gospodarstwo ekologiczne,
  • Gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji roślinnej.

Miejsca w których uczniowie odbywali staż były bardzo dobrze przygotowane i dobrane pod względem wymagań zawodowych oraz umiejętności językowych uczestników. Opiekunowie stażystów w miejscach pracy byli bardzo życzliwi, pomocni oraz chętnie dzielili się doświadczenie zawodowym.
Staż zawodowy był również doskonałą okazją do opanowania nowego słownictwa, pogłębienia swoich umiejętności językowych, poznania zwyczajów panujących na Litwie, obiektów historycznych Wilna, Trok, Kowna oraz Rygi - stolicy Łotwy. W Druskiennikach mieli okazję zobaczyć Snow Arenę, zrelaksować się w aquaparku oraz spróbować lokalnych specjałów kulinarnych. Na zakończenie staży uczniowie uczestniczyli w międzynarodowych targach rolno – spożywczych w Kownie, gdzie zaprezentowano najnowocześniejszy sprzęt rolniczy.
Na zakończenie stażu wszyscy uczestnicy uzyskali certyfikaty potwierdzające nabyte podczas stażu umiejętności i doświadczenie zawodowe min.: certyfikat Europass Mobilność, honorowany w całej Unii Europejskiej.
Wszyscy uczestnicy projektu są bardzo zadowoleni z możliwości wyjazdu na staż w ramach projektu mobilności programu Erasmus+, gdyż wzbogacili branżowe słownictwo w języku angielskim, poznali najnowsze rozwiązania stosowane w różnych firmach, a także poznali proste zasady organizacji czasu i dyscypliny, które warto wcielać w życie osobiste jak i zawodowe.
Udział w tym projekcie poszerzy horyzonty uczestników, otworzy im oczy i da szansę na lepszy start w dorosłe życie. Z pewnością pomoże też w znalezieniu atrakcyjnej pracy po ukończeniu szkoły.


z-ca koordynatora Jolanta Randzio

 

01 września 2017

aktualności

Copyright ZSOiZ w Mońkach

Kontakt:

ZSOiZ w Mońkach

ul. Tysiąclecia 15

19-100 Mońki

tel. 85 716-27-38 - Liceum

tel. 85 716-27-05 - Technikum