21 czerwca 2018
Domyślna treść artykułu. W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

Strona główna 

Witamy na stronie

Zespołu Szkół Ogólnokształcących

i Zawodowych w Mońkach

Aktualna oferta szkoły

Oferta liceum ogólnokształcącego

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa

jaką sobie ludzkość wymyśliła”                                                                           

 Wisława Szymborska

Witamy na stronie biblioteki!

Zapraszamy do korzystania z jej zbiorów

 

   godziny pracy:  

poniedziałek - piątek

7.45 – 13.45

warto przeczytać

nowości w bibliotece

dla maturzysty

galeria

2018 rokiem Zbigniewa

Herberta

28 lipca 2018 roku minie dwadzieścia lat od śmierci jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX w. 27 października 2017 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta.

 

W uchwale napisano:

   W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno odróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu.

   W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń.

   Przestrzegał: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”. A zatem „Należy [...] zrobić wszystko, by odbudować imponderabilia i autorytety. Ich brak bowiem to dla losów narodu śmiertelne zagrożenie”.

   Wprowadził do polszczyzny wiele zdań budujących naszą wyobraźnię, z których najważniejsze brzmi: „Bądź wierny Idź”.

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, głęboko przekonany o wyjątkowym znaczeniu Jego twórczości, ogłasza rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta.

14

 

13

 

 

dobra książka, polecam!

WARTO PRZECZYTAĆ...

wydarzenia

aktualności

statystyki

NOWOŚCI w BIBLIOTECE 

AKTUALNOŚCI w BIBLIOTECE 

Jay Asher – 13 powodów

13 powodów to bestseler literatury młodzieżowej, który został przetłumaczony na 31 języków, debiutancka powieść Jaya Ashera.

Książka opowiada o tragicznej historii uczennicy szkoły średniej, która odebrała sobie życie. Po dwóch tygodniach, do jej kolegi z klasy Claya Jensena, dociera przesyłka z taśmami magnetofonowymi nagranymi przez Hannah. Dziewczyna przedstawia 13 powodów, które wpłynęły na jej tragiczną decyzję. Clay jest jednym z tych poiwodów.

Chłopak wędrując przez całą noc po mieście słucha głosu Hannah i jej przesłania.

13 powodów, to książka, która niesie wielki bagaż emocji, każe nam się zastanowić nad naszym życiem. Porusza ogromnie ważny problem samobójstw młodych ludzi, ich osamotnienia, bólu, cierpienia.

Na podstawie książki nakręcono popularny serial.

Jeanne Ryan - Nerve

 

Vee skromna, niepozorna licealistka, która pozostaje w cieniu bardziej przebojowych kolegów, postanawia to zmienić. Bierze udział w internetowej grze Nerve polegającej na wypełnianiu zadań, pokonywaniu słabości. Są to także wyzwania, które budzą opór moralny. Partnerem Vee, przydzielonym przez organizatorów, jest Ian. Początkowo wszystko przebiega pomyślnie, ale z czasem gra staje się pułapką.

Książka mówi o problemach młodzieży funkcjonującej w świecie nowoczesnych technologii. Stawia pytanie – jak daleko można się posunąć dla zdobycia popularności i sławy.

 

Nerve to kolejna książka, która została zekranizowana.

DLA MATURZYSTY

Copyright ZSOiZ w Mońkach

Kontakt:

ZSOiZ w Mońkach

ul. Tysiąclecia 15

19-100 Mońki

tel. 85 716-27-38 - Liceum

tel. 85 716-27-05 - Technikum