05 listopada 2018
Zarażamy czytaniem całą Polskę! 12 bestsellerów za darmo! Wejdź do akcji!   1. ściągnij darmową aplikację Woblink 2. zeskanuj kod z plakatów, które pojawiły się w bibliotece i na szkolnych korytarzach 3. czytaj za darmo do 30 listopada. Czytaj.PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może także na świecie.
28 września 2018
24 września absolwent liceum Radek Szklarzewski, student  Wyższej Szkoły  Morskiej w Gdyni, po raz kolejny odwiedził szkolną bibliotekę. Był jej stałym bywalcem :). Spotkał się z uczniami klasy II B, opowiadał o wymaganiach i specyfice studiów na nawigacji morskiej oraz o swoim pierwszym rejsie. Czekamy na kolejne odwiedziny!
13 września 2018
Uczniowie liceum włączyli się w Narodowe Czytanie Przedwiośnia. 12 września cała społeczność szkolna słuchała fragmentów powieści w wykonaniu Pana Dyrektora Krzysztofa Falkowskiego oraz przedstawicieli poszczególnych klas. Imprezę prowadzili uczniowie klasy II b humanistyczno-medialnej - Julia Bajkowska i Jakub Kamiński. Prezentację multimedialną przygotowała Klaudia Czajkowska. Tym samym zapoczątkowano szkolne obchody 100

Strona główna 

Witamy na stronie

Zespołu Szkół Ogólnokształcących

i Zawodowych w Mońkach

Aktualna oferta szkoły

Biblioteka liceum ogólnokształcącego

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa

jaką sobie ludzkość wymyśliła”                                                                           

 Wisława Szymborska

Witamy na stronie biblioteki!

Zapraszamy do korzystania z jej zbiorów

 

   godziny pracy:  

poniedziałek - piątek

7.45 – 13.45

warto przeczytać

nowości w bibliotece

dla maturzysty

galeria

2018 rokiem Zbigniewa

Herberta

28 lipca 2018 roku minie dwadzieścia lat od śmierci jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX w. 27 października 2017 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta.

 

W uchwale napisano:

   W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno odróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu.

   W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń.

   Przestrzegał: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”. A zatem „Należy [...] zrobić wszystko, by odbudować imponderabilia i autorytety. Ich brak bowiem to dla losów narodu śmiertelne zagrożenie”.

   Wprowadził do polszczyzny wiele zdań budujących naszą wyobraźnię, z których najważniejsze brzmi: „Bądź wierny Idź”.

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, głęboko przekonany o wyjątkowym znaczeniu Jego twórczości, ogłasza rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta.

14

 

13

 

 

dobra książka, polecam!

WARTO PRZECZYTAĆ...

wydarzenia

aktualności

statystyki

NOWOŚCI w BIBLIOTECE 

AKTUALNOŚCI w BIBLIOTECE 

Jay Asher – 13 powodów

13 powodów to bestseler literatury młodzieżowej, który został przetłumaczony na 31 języków, debiutancka powieść Jaya Ashera.

Książka opowiada o tragicznej historii uczennicy szkoły średniej, która odebrała sobie życie. Po dwóch tygodniach, do jej kolegi z klasy Claya Jensena, dociera przesyłka z taśmami magnetofonowymi nagranymi przez Hannah. Dziewczyna przedstawia 13 powodów, które wpłynęły na jej tragiczną decyzję. Clay jest jednym z tych poiwodów.

Chłopak wędrując przez całą noc po mieście słucha głosu Hannah i jej przesłania.

13 powodów, to książka, która niesie wielki bagaż emocji, każe nam się zastanowić nad naszym życiem. Porusza ogromnie ważny problem samobójstw młodych ludzi, ich osamotnienia, bólu, cierpienia.

Na podstawie książki nakręcono popularny serial.

Jeanne Ryan - Nerve

 

Vee skromna, niepozorna licealistka, która pozostaje w cieniu bardziej przebojowych kolegów, postanawia to zmienić. Bierze udział w internetowej grze Nerve polegającej na wypełnianiu zadań, pokonywaniu słabości. Są to także wyzwania, które budzą opór moralny. Partnerem Vee, przydzielonym przez organizatorów, jest Ian. Początkowo wszystko przebiega pomyślnie, ale z czasem gra staje się pułapką.

Książka mówi o problemach młodzieży funkcjonującej w świecie nowoczesnych technologii. Stawia pytanie – jak daleko można się posunąć dla zdobycia popularności i sławy.

 

Nerve to kolejna książka, która została zekranizowana.

DLA MATURZYSTY

 • Jay Asher – 13 powodów

 • Marlena de Blasi – Amadine

 • Christi Daugherty – Zbuntowani, Niezłomni, Zagrożeni z cyklu Wybrani

 • Karen Dionne – Córka Króla Moczarów

 • John Green – Papierowe miasta

 • Kazuo Ishiguro – Nie opuszczaj mnie

 • Stephen King – Śpiące królewna

 • Unni Lindell – Człowiek mroku

 • Aleksandra Marinina – Ukradziony sen

 • Jojo Moyes – Dziewczyna, którą kochałeś

 • Jojo Moyes – We wspólnym rytmie

 • Veronica Rothcykl Niezgodna (Niezgodna, Zbuntowana, Wierna)

 • Nicola Yoon – Ponad wszystko

zapraszamy

                      po nowe książki do naszej biblioteki. Oto kilka wybranych tytułów, wśród których znajdują się powieści kryminalne, thrillery i powieści obyczajowe:

warto zajrzeć!

matematyka

                      polecamy linki do stron, na których znajdziecie materiały pomocne

w przygotowaniu się do matury:

fizyka

biologia

literatura

i motywy literackie

chemia

geografia

historia

język polski

uczelnie

i kierunki studiów

Copyright ZSOiZ w Mońkach

Kontakt:

ZSOiZ w Mońkach

ul. Tysiąclecia 15

19-100 Mońki

tel. 85 716-27-38 - Liceum

tel. 85 716-27-05 - Technikum