Copyright ZSOiZ w Mońkach

RODO 

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych z tłumaczeniem na język migowy TUTAJ >>>>>

Strona główna 

Witamy na stronie

Zespołu Szkół Ogólnokształcących

i Zawodowych w Mońkach

Aktualna oferta szkoły

Oferta liceum ogólnokształcącego

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa

jaką sobie ludzkość wymyśliła”                                                                           

 Wisława Szymborska

warto przeczytać

nowości w bibliotece

dla maturzysty

statystyki

biblioteka LO

biblioteka LO

STATYSTYKI

Podsumowanie wyników ankiet dotyczących kompetencji czytelniczych klas pierwszych - rok szk.2020/2021

 

(Ankieta zawierała 10 pytań zamkniętych – wielokrotnego wyboru i 2 pytania otwarte)

klasa I a

klasa I b

 

 1. Ankietowani – 16 osób z klasy I a
 2. Uczniowie klasy I a w wolnym czasie najczęściej korzystają z komputera - 10 wskazań i spotykają się ze znajomymi – 8, oglądają telewizję – 6 głosów i uprawiają sport – 4, czyta książki jedynie 1 osoba. Pojedynczy uczniowie wskazali inne zajęcia, np. pomoc rodzicom.
 3. Młodzież z tej klasy najczęściej czyta książki w wersji papierowej – 9 wskazań, audiobooki – 5, e-booki – 2,
 4. Największa grupa uczniów z tej klasy czyta tylko z przymusu szkolnego (lektury) – 9, zarówno dla przyjemności, jak i z przymusu szkolnego – 6, dla przyjemności -1.
 5. W Ia niewiele osób wskazało, że przeczytało tylko jedną książkę w ciągu roku kalendarzowego - 3 os., dwie - 5 os. Pozostali deklarują czytelnictwo na poziomie od 3-10 książek (7 os.).
 6. Dla wielu uczniów wydawnictwo, które wydało książkę, nie ma znaczenia, może być dowolne (8 głosów), 5 osób czyta tylko lektury z opracowaniem, np. z Grega, a 9 czyta same streszczenia.
 7. Systematycznie w ciągu całego roku czytają 3 osoby z tej klasy, tylko w czasie wolnym (ferie, wakacje) – 4, tylko w roku szkolnym – 10,
 8. Wypożyczając książki uczniowie Ia w większości korzystają ze zbiorów biblioteki szkolnej – 12 głosów, z innej biblioteki – 8 wskazań, poza tym pożyczają od znajomych – 4, zamawiają przez Internet – 2, kupują w księgarni – 1.
 9. Przy wyborze książek najwięcej osób z tej klasy kieruje się ich tematyką – 12, w następnej kolejności: tytułem i sugestiami kolegów – po 4 głosy, nikt nie wskazał nazwiska autora.
 10. Młodzież wskazała jako najbardziej interesujące: książki o tematyce przygodowej i kryminalnej – po 7 głosów, z zakresu fantastyki – 6, wojenne - 6, psychologiczne – 5, romanse i historyczne po 3 głosy, obyczajowe - 2, 2 uczniów podało inną tematykę literatury, po którą sięgają – science fiction i książki posapokaliptyczne, nikt nie zadeklarował, że interesuje go poezja.
 11. Bardzo niewielka grupka uczniów (6) z kl. I a wskazała ulubionego autora. Wymieniano: J.K. Rowling, D. Glukhovskiego, R. Mroza, A. Conan Doyla i A. Mickiewicza.
 12. 14 osób z tej klasy poleciłyby kolegom swoją ulubioną książkę. Wymieniano: Kamienie na szaniec A. Kamińskiego, Metro 2033 D. Glukhovskiego, Behawiorystę i Iluzjonistę R. Mroza, Sherlocka Holmesa. Pożegnalny ukłon A. Conan Doyla, Kołysankę z Aushwitz M. Escobara, Ja E. Johna, Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń! N. Vujicica, Braci Lwie Serce A. Lindgrenale także Tego obcego I. Jurgielewiczowej, Pana Tadeusza A. Mickiewicza czy Balladynę J. Słowackiego.

 

 1. Ankietowani 14 osób z kl. I b
 2. Uczniowie tej klasy w wolnym czasie najczęściej spotykają się ze znajomymi – 7 wskazań, korzystają z komputera i uprawiają sport – po 7 głosów, czytają książki – 3 głosów, oglądają telewizję – 2. 4 osoby wskazało inne zajęcia w czasie wolnym –pisanie opowiadań, rysowanie i malowanie, korzystanie z telefonu komórkowego.
 3. Ankietowani z kl. I b najczęściej czytają książki w wersji papierowej – 9 wskazań, e-booki – 4, audiobooki – 1.
 4. Największa grupa uczniów czyta zarówno dla przyjemności, jak i z przymusu szkolnego – 6, z przymusu szkolnego (lektury) – 4 dla przyjemności – 3.
 5. Sporo osób z I b określiło swoje czytelnictwo na poziomie od 4-30 książek w ciągu roku – 8, Po 2 uczniów zadeklarowało, że przeczytało tylko 2 książki lub nie przeczytało żadnej książki.
 6. Spora grupa uczniów z I b (7) czyta tylko lektury z opracowaniem, np. z Grega, dla 4 osób wydawnictwo, które wydało książkę, nie ma znaczenia, może być dowolne, a 3 czyta jedynie streszczenia lektur szkolnych.
 7. Systematycznie w ciągu całego roku czyta 5 osób z tej klasy, tylko w czasie wolnym (ferie, wakacje) – 3, tylko w roku szkolnym – 6.
 8. Poszukując książki uczniowie I b najczęściej korzystają ze zbiorów biblioteki szkolnej -9 wskazań, innej biblioteki - 4. Kilka osób (4) deklaruje, że zamawia książki przez Internet. Kupuje książki w księgarni i pożycza od znajomych - po 2, 3 czyta teksty literackie korzystając Wattpada.
 9. Przy wyborze książek najwięcej osób z tej klasy kieruje się ich tematyką – 9, w następnej kolejności tytułem – 6, a tylko 1 nazwiskiem autora.
 10. Jako najbardziej interesujące wskazano książki z zakresu fantastyki – 8 głosów, romanse i psychologiczne – po 7, kryminały i przygodowe - po 6 wskazańo, wojenne -4, Po dwie soby podały książki obyczajowe i historyczne.
 11. Ponad połowa uczniów I b (9) wskazała ulubionego autora. Wymieniano: R.Riordana,, A. Sapkowskiego, J. Nesbo, J. Carrolla, Ch. Berry-Dee, S.J. Maas, J. Kinney, ale także A. Mickiewicza.
 12. Bardzo duża grupa osób z tej klasy (11) poleciłaby kolegom swoją ulubioną książkę. Wymieniano:, Kamienie na szaniec A. Kamińskiego, Rozmowy z seryjnymi mordercami Ch. Berry-Dee, Dziennik cwaniaczka J. Kinney’a, Wojnę cukierkową B. Mulla, Muzeum psów J. Carrolla, Dwór cierni i róż S.J. Maas, serię książek o Wiedźminie A. Sapkowskiego, Do wszystkich chłopców, których kochałam J. Han, Alicję w krainie zombie G. Showalter.

klasa 1c

 1. Ankietowani – 12 osób z klasy I c
 2. Uczniowie klasy I c w wolnym czasie najczęściej spotykają się ze znajomymi i uprawiają sport – po 6 głosów, Pojedyncze osoby wskazały, że korzysta z komputera, ogląda telewizję, czyta książki. Dwaj uczniowie wskazali inne zajęcia – malowanie i sen.
 3. Młodzież z tej klasy najczęściej czyta książki w wersji papierowej – 6 wskazań, e - booki – 5, audiobooki – 1.
 4. Największa grupa uczniów (7) czyta zarówno z przymusu szkolnego (lektury), jak i dla przyjemności, wyłącznie z przymusu szkolnego – 3, tylko dla przyjemności -2.
 5. W I c tylko jedna osoba zadeklarowała, że nie przeczytała żadnej książki w ciągu roku, jedną książkę przeczytały 3, dwie – 5 uczniów. 2 osoby deklarują czytelnictwo na poziomie od 7 - 14 książek.
 6. Dla dużej grupy uczniów wydawnictwo, które wydało książkę, nie ma znaczenia, może być dowolne – 5 głosów, 7 czyta tylko lektury z opracowaniem, np. z Grega, a 2 same streszczenia.
 7. Systematycznie w ciągu całego roku czytają tylko 2 osoby z tej klasy, również 2 - tylko w czasie wolnym (ferie, wakacje), najwięcej tylko w roku szkolnym – 7.
 8. Wypożyczając książki uczniowie tej klasy najczęściej korzystają ze zbiorów biblioteki szkolnej - 9, innej biblioteki - 6, poza tym pożyczają od znajomych, kupują w księgarni i zamawiają przez Internet - po 2 głosy. Pojedyncze osoby podały, że czytają teksty literackie korzystając z Wattpada.
 9. Przy wyborze książek najwięcej osób z tej klasy kieruje się tematyką – 7, w następnej kolejności tytułem – 4, nazwiskiem autora i sugestiami kolegów – po 1 głosie.
 10. Młodzież wskazała jako najbardziej interesujące książki z zakresu fantastyki, psychologii oraz romanse – po 5 głosów, kryminały i literaturę przygodową – po 4, obyczajowe, wojenne i historyczne – po 3 głosy. Jedna osoba chętnie sięga po poezję.
 11. Duża część klasy – 10 osób, wskazała swojego ulubionego autora. Wymieniano: A. Mickiewicza, S. Meyer, S. Kinga, H. Hesse, A.Todd, R. Tolkiena, D.Browna, J. Brzechwę.
 12. 12 osób poleciłoby kolegom swoją ulubioną książkę. Wymieniano: Demian H. Hesse, Przyrodniego brata P. Ward, Łowców snów S.Kinga, sagę Zmierzch S. Meyer, After A.Todd, Hobbita R. Tolkiena, Kod Leonarda da Vinci D.Browna, ale także Świteziankę A. Mickiewicza, Latarnika H. Sienkiewicza, Dzieci z Bullerbyn A. Lindgren.

klasa 1d

  1. Ankietowani – 13 osób z klasy I d

 

  1. Uczniowie klasy I d w wolnym czasie najczęściej korzystają z komputera - 12 wskazań i spotykają się ze znajomymi – 8, uprawiają sport – 4, oglądają telewizję – 3 głosy, czytają książki jedynie 2 osoby. 4 uczniowie wskazali inne zajęcia, np. przeglądanie zasobów Internetu, granie w gry, pomoc rodzicom.

 

  1. Młodzież z tej klasy najczęściej czyta książki w wersji papierowej – 11 wskazań, audiobooki i e-booki – po 3.

 

  1. Największa grupa uczniów z klasy I d czyta tylko z przymusu szkolnego (lektury) – 7, zarówno dla przyjemności, jak i z przymusu szkolnego – 5, dla przyjemności -1.

 

  1. W tej klasie 3 osoby wskazały, że przeczytało tylko jedną książkę w ciągu roku kalendarzowego, również 3 - dwie. Czytelnictwo na poziomie od 4-6 książek deklaruje także 3 uczniów, aż 4 nie przeczytało żadnej książki.

 

  1. Dla wielu uczniów I d wydawnictwo, które wydało książkę, nie ma znaczenia, może być dowolne (7 głosów), 4 czyta same streszczenia. 2 - tylko lektury z opracowaniem, np. z Grega, a

 

  1. Systematycznie w ciągu całego roku czyta zaledwie 1 osoba z tej klasy, tylko w czasie wolnym (ferie, wakacje) – 3, tylko w roku szkolnym – 9.

 

  1. Wypożyczając książki uczniowie I d w większości korzystają ze zbiorów biblioteki szkolnej – 9 głosów, z innej biblioteki – 3 wskazania. Również 3 osoby zamawia książki przez Internet. Pojedynczy uczniowie pożyczają je od znajomych i kupują w księgarni.
  2. Przy wyborze książek najwięcej osób z tej klasy kieruje się ich tematyką – 7, w następnej kolejności: sugestiami kolegów – 4 głosy, tytułem- 3, nazwiskiem autora – 2

 

  1. Młodzież wskazała jako najbardziej interesujące: książki z zakresu fantastyki – 7 głosów, o tematyce przygodowej – 6, wojenne - 3, pojedynczy uczniowie wskazali kryminały, literaturę historyczną, obyczajową i o innej tematyce – komedie. Nikt nie zadeklarował, że interesuje go poezja.

         k. Bardzo niewielka grupka uczniów (6) z kl. I d wskazała ulubionego autora. Wymieniano:

            D. Glukhovskiego, A. Kamińskiego, A. Sapkowskiego, B. Lipińską, J.K. Rowling. Wskazano też jako                            ulubionych autorów książek F. Chopina i L. da Vinci.

 

         l. Tylko 7 osób z tej klasy poleciłyby kolegom swoją ulubioną książkę. Wymieniano: Kamienie na szaniec  

            A.Kamińskiego, Metro 2033 D. Glukhovskiego, Małego Księcia A. de Saint- Exupery’ego, 50 twarzy Greya              E.L James, Harrego Pottera J.K. Rowling, Kwiaty dla Algernona D. Keys’a.